A KLÍMABERENDEZÉS KIVÁLASZTÁSÁNAK SZEMPONTJAI
A köznapi „klímaberendezések” elnevezésen tulajdonképpen a lakossági- és kiskereskedelmi épületek számára gyártott légkondícionáló rendszerek leegyszerűsített, léghűtő-fűtő változatát értjük.
Az épület és az ember igényei szerint sokféle szempont vezethet ahhoz a döntéshez, hogy valaki úgy dönt, klímaberendezést szeretne:
- • komfortérzeti szempontok
- • egészségügyi szempontok
- • hőmérsékleti szempontok
- • energetikai szempontok
- • kényelmi-, vezérlési szempontok
Nézzük át ezeket részletesen!
Komfortérzeti szempontok
Vegyünk klímát, ha a helyiségben mindig a számunkra kedvező hőérzetet szeretnénk biztosítani! Nyáron csökkenthetjük a hőmérsékletet, és egyben a páratartalmat is. Érdekes tudni, hogy a páratartalom csökkentésével már önmagában hűvösebbnek érezzük a levegőt, mivel a bőr hőleadása javul, így nem szükséges a fokozott hűtés.
Meglévő fűtésünket is kiegészíthetjük klímaberendezéssel, egyenletes légeloszlást létrehozva így a helyiségben használt, hagyományos hőleadóink mellett (pl. radiátor, konvektor), vagy egy lomhább, központi alapfűtést (pl. padlófűtés) kombinálhatunk helyiségenkénti, dinamikus finomszabályozással.
Egészségügyi szempontok
Vegyünk klímát, ha nyáron a fullasztó hőség túlzottan megterheli szervezetünket, csökkenti munkaképességünket, vagy korlátoz pihenésünkben! Ha a magas por, vagy allergénanyag-koncentráció irritáló hatású, és nincs mód külső, tiszta levegő beengedésére, egy megfelelő klímaberendezés enyhítheti a panaszokat, mindamellett, hogy természetesen orvosi megoldást nem nyújt.
Hőmérsékleti szempontok
Vegyünk klímát, ha a helyiségben, épületben komoly hűtési – fűtési igény lép fel, vagy annak hőmérsékletét valamely időszakban, vagy egész évben, precízen kontroll alatt kívánjuk tartani, mert az ott tartózkodók, vagy a bent lévő termékek, eszközök, technológiai berendezéseink ezt kívánják! Extrém esetekre, pl. egész éves hűtésre, téli fagymentesítésre is tud egy klímás szakember berendezést kínálni.
Gazdaságossági- és környezetvédelmi szempontok
Vegyünk klímát, ha egy korszerű, energiatakarékos fűtéssel szeretnénk kiegészíteni – vagy adott esetben kiváltani – meglévő, sokat fogyasztó rendszerünket (pl. konvektor, vagy hagyományos, gázkazános központi fűtés stb.) Ha a fosszilis energiahordozók csak költségesen, vagy egyáltalán nem érhetők el az épület környezetében, megoldást nyújthat a klímaberendezések hőszivattyús funkciója. Ezzel egyben csökkenthetjük, vagy adott esetben megszüntethetjük a károsanyag-kibocsátást a környezetünkben.
Kényelmi-, vezérlési szempontok
Vegyünk klímát, ha szeretnénk kihasználni a modern, elektronikai szabályzások előnyeit, a heti vagy 24 órás időzítést, a távelérést! Automatikus üzemmódban egy jobb klímaberendezés beavatkozásunk nélkül, észrevétlenül biztosít precíz felügyeletet a beállított hőmérséklet, a működési mód (hűtés/fűtés) és a befúvási intenzitás felett, miközben a lehető legkisebb fogyasztásra és zajszintre törekszik.
Természetesen az Ön igényeiről, a megfelelő klímaberendezésről egyeztetni kell klímás szakemberével, aki sokkal szélesebb ismeretekkel rendelkezik a megoldások terén, és megtalálja az Önnek megfelelőt. Egy klímaberendezés komfortos, gazdaságos, egészségre ártalmatlan és környezetkímélő működése jelentősen függhet a beépítés helyétől, módjától és a használattól.